Как да упражним законните си права, ако ни обвинят в извършено престъпление?

Jan 14, 2023

   Reading time 13

Всеки гражданин е възможно в конкретен момент да бъде обвинен в извършено престъпление. Последното не е равносилно на краен негативен резултат за лицето, особено ако поначало същото лице упражни всички свои възможни законови права. Във връзка с наказателните производства в Република България се следват императивни правила на закона и единствено специалист в областта на наказателното право може да Ви посъветва какво да извършите в своя полза и от какви действия да се въздържите във всяко конкретно наказателно дело. Най-голяма сигурност ще Ви дадат две неща: да познавате отлично правата си и да имате изключително добър адвокат.

ЗАЩИТА НА ЗАКОННИТЕ НИ ПРАВА


За да бъдете обвинен в извършено престъпление е задължително държавното обвинение в лицето на Прокуратурата на Република България и разследващите органи да Ви привлекат като обвиняем, което най-често се осъществява съобразно правилата на чл.219, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Самото привличане се осъществява чрез съставяне на Постановление за привличане на обвиняем, като част от последното съдържа трите Ви имена и това че сте привлечен като обвиняем във връзка с конкретно деяние, за което е описана правната му квалификация. Макар от една страна тази дейност да е изключително неприятна за високоинтелигентен човек, когато е въвлечен в нея, от друга страна законовата дейност по същество е изцяло свързана с информативен характер и с цел всяко лице да се запознае за какво точно престъпление е обвинен. Тук следва да отбележим, че това обвинение често по същество е „предварително“ и се предявява на конкретно лице, докато все още протича разследване по наказателното производство. След приключване на разследването Прокурорът взема решение дали да повдигне окончателно обвинение пред Съда, а в случаите, в които го прави, същото се реализира чрез внасяне на обвинителен акт в Съда.
Когато е налице образувано досъдебно производство (дори без Ваше знание), за да бъдете обвинен в извършено престъпление е задължително държавното обвинение в лицето на Прокуратурата и разследващите органи да състави Постановление за привличане на обвиняем и да Ви го предяви (т.е. да го получите). Същото „получаване“ от Ваша страна се нарича предявяване на обвинението.
Във връзка с действията по предявяване на обвинението разследващите органи са задължени да спазват множество законови задължения. В чл. 219 НПК на Република България са описани основополагащите правила във връзка със законовите процедури, свързани с предявяване на обвинението и неговите видове.
Съгласно чл. 219, ал.1 НПК „когато се съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лице в извършване на престъпление от общ характер и не са налице някои от основанията за прекратяване на наказателното производство, разследващият орган докладва на прокурора и привлича лицето като обвиняем със съставяне на съответно постановление“. Тук изразът “достатъчно доказателства“ е описан в закона, но практически може да бъдете привлечени като обвиняем и без да са събрани достатъчно доказателства, а само привидно да бъде така. Следва да отбележим, че преценката във връзка с това често е субективна и множество пъти в различни наказателни дела не са събрани нито „достатъчно“, нито „доказателства“.
Поначало задължително трябва да получите призовка, за да се явите за предявяване на Постановление за привличане на обвиняем. В нея задължително трябва да е описано в какво качество сте призован (в случая като обвиняем), мястото, датата и часът, за който сте призовани. В нея е описана и възможността за принудително довеждане при неявяване без уважителни причини. Едно от най-важните неща във връзка с този вид призоваване е задължението призовката да Ви се връчи не по-късно от три дни преди предявяване на обвинението. Този срок е изключително важен за Вас с оглед организиране на защитата Ви и евентуално свързване с опитен в областта на наказателното право адвокат.
Последното означава, че Вие разполагате най-малко с три дни, за да организирате защитата си. В практиката често може да получите обаждане по телефона от страна на Разследващ полицай, с когото да уговорите дата и час за Вашето явяване. Поначало това не следва да бъде проблем за Вас, при положение че съумеете своевременно да организирате защитата си самостоятелно или с участие на адвокат.
Освен по-горните обстоятелства в призовката също следва да пише за какви действия Ви призовават, правото Ви да се явите с адвокат (защитник) и възможността да Ви бъде назначен служебен такъв. Налице са различни хипотези, при които участието на защитник (адвокат) е задължително и при положение, че конкретно лице не си упълномощи адвокат, то ще му бъде назначен служебен такъв.
При явяването си може да пожелаете да Ви бъде предявено обвинението на друга дата, когато не сте имали достатъчно време да упълномощите адвокат и своевременно да организирате защитата си.
Съставянето на Постановлението за привличане на обвиняем е извършено във Ваше отсъствие, заедно с множество действия по разследването от страна на разследващите органи, до които ще имате достъп на по-късен етап. На този етап Постановлението ще Ви бъде предявено, което по същество е най-вече с информативен за Вас характер по две причини: да разберете, че сте обвинен в извършено престъпление и да разберете за какво точно престъпление сте привлечен, заедно с правната му квалификация, за да имате възможност да организирате защитата си в производството.
Вашият адвокат следва да Ви предостави пълни разяснения преди и след посещението Ви в полицията, а най-важните моменти по време на престоя Ви в полицията по време на предявяването са три:
Да разберете каква е взетата мярка за неотклонение срещу Вас, ако такава е налице и взети ли са други мерки за процесуална принуда срещу Вас (например: забрана за напускане пределите на страната, отстраняване от длъжност, временно отнемане на свидетелството Ви за управление на МПС и др.);
Да предоставите или да откажете да предоставяте обяснения в наказателното производство;
Да не се съгласявате да Ви бъде извършена криминалистична регистрация;
След предявяване на постановлението за привличане на обвиняем органът на досъдебното производство незабавно пристъпва към разпит на обвиняемия. Множество пъти се пристъпва към разпит на обвиняемия и лицето, което вече е обвиняем (макар това да не означава виновен) е подканван да разкаже в свободна форма за случилото се във връзка с обвинението. Нерядко тук е моментът на самопризнания от страна на лицето, тъй като същото не знае и не разбира същината и есенцията на правата си или не разполага с достатъчно увереност във връзка със законовото си право да откаже да предоставя обяснения. Когато откаже да дава обяснения, Протоколът за разпит по същество представлява обикновен лист хартия, който се прикрепя по делото и не застрашава правата на обвиняемия по никакъв начин. На този етап от производството все още не са Ви предоставили материалите по делото, включващи доказателствата, които разследващите органи имат срещу Вас и поначало е добре обвиняемият да не дава обяснения, докато не е запознат с всички доказателства по делото. На този етап от производството, ако разследващият орган прецени, че това няма да затрудни разследването, той има възможност да покаже доказателствата по делото на обвиняемия. Практически това не се случва почти никога.
В протокола за разпит може да бъде записано, че правите искане по чл.227, ал.2 НПК да Ви бъдат предявени материалите по делото. Това по същество ще Ви информира за всички налични доказателства (към конкретния момент), които са инкорпорирани в делото. Същото запознаване с материалите по делото понякога може да се осъществи непосредствено след разпита, а понякога може да се случи в по-нататъшен период от време. Това Ваше право не може да Ви бъде отказано, но без то да бъде направено от Ваша страна, Разследващите органи нямат задължението да показват на обвиняемия нищо, докато делото не бъде внесено с обвинителен акт в Съда или не бъде прекратено;
След като вземете окончателното си решение дали да предоставяте или да не предоставяте обяснения на разследващия орган, важно е да прочетете протокола за разпит, който той изготвя пред Вас преди да го подпишете. От същия следва да Ви бъде предоставен екземпляр, който да вземете със себе си и който да служи като доказателство за случилото се по време на предявяване на обвинението и последващия го разпит.
Следващ жизненоважен етап от престоя Ви в полицията е моментът, в който при Вас ще пристигнат други представители на полицията, за да Ви направят полицейска/криминалистична регистрация. Моят съвет е винаги да отказвате такава. С част от становището ми може да се запознаете тук.
Разследващ орган може да Ви предостави и други документи за попълване (като декларация за имотното Ви състояние), но Вие не сте задължен/а да попълвате каквато и да е подобна документация, тъй като същото действие се счита за предоставяне на обяснения в наказателното производство, а обясненията, които предоставяте са Ваше право и възможност, но е и задължение.
Изключително важно за Вас е в Протокола за разпит и в Протокола за предявяване на обвинението да е вписан правилен адрес за призоваването Ви. Друго много важно действие от Ваша страна е при смяна на адреса си за призоваване да съобщите това писмено на разследващите органи или на адвоката си, който да извърши това действие вместо Вас.
Постановлението за привличане на обвиняем може да се обжалва съобразно правилата на чл.200 НПК. Някои от другите правни възможности за обвиняемия на този етап от наказателното производство са да направи искане от негова страна за допускане на доказателства или искане за назначаване на определени експертизи.
Привличане на обвиняем може да се осъществи и във връзка с правилата на чл.219, ал.2 НПК, и на лице, което отсъства (задочно), когато това не би попречило за разкриване на обективната истина (във връзка с разпоредбата на чл.206 НПК), които теми са достатъчно дълги и сложни, за да бъдат описани в отделни публикации.
Ако при всяко предявяване на обвинение в действителност са събрани достатъчно доказателства за виновността на лицето, срещу което е „насочено“ обвинението, всички обвиняеми впоследствие ще са задължително осъждани и прекратяване на наказателни производства и оправдателни присъди няма да съществуват. Привличането на обвиняем по същество може да бъде обикновенно предположение (хипотеза, вариант, догадка), дори предвиждане или прогноза от страна на държавното обвинение, че конкретно лице е извършило конкретното престъпление и същото предположение да не бъде доказано в по-нататъшната фаза на назакателното производство.
Разследващите органи са лимитирани от законови процедури, които защитават правата на гражданите и най-честият и сигурен метод за по-добри резултати при тях е действието в условията да изненада, създаваща страх от неподчинение на лицето, с което комуникират. Често пъти в практиката може да бъдете потърсени по телефона и Разследващ орган да пожелае да се явите максимално бързо при него. Моят съвет винаги е да се свържете с опитен професионалист в областта на наказателното право, за да бъдат защитени Вашите права и законни интереси по възможно най-добрия начин.


Гореописаната информация е частично описание на конкретната правна тематика за това как да упражним законните си права, ако ни обвинят в извършено престъпление и не представлява правна консултация или правен съвет.

Свързани публикации

Шофиране след употреба на наркотици: последици и защита.
Шофиране след употреба на наркотици: последици и защита.

Шофирането след употреба на наркотици е сериозен проблем в обществото и може да доведе до тежки последици за водача, другите участници в движението и обществото като цяло. В Република България законът е много строг по отношение на употребата на наркотици преди...

read more
Как да се защитим при обвинение за шофиране след употреба на алкохол?
Как да се защитим при обвинение за шофиране след употреба на алкохол?

Ако искате да се защитите от обвинения за шофиране след употреба на алкохол, е важно да знаете какви са възможните сценарии и как да се подготвите за тях. Първата стъпка, която трябва да направите, е да потърсите правна помощ. Адвокатът ще Ви помогне да разберете...

read more

Контакти с адвокат

Тони Чакъров

Свържете се с мен

+359 888 788 847

Свържете се с мен

Изпратете запитване

Lawyer.chakarov@gmail.com

Свържете се с мен