Реабилитация: наказателно право и производство по реабилитация.

Nov 14, 2023

   Reading time 3

В българското наказателно право, понятието реабилитация по наказателния кодекс е от огромно значение във връзка с облекчаване на правните последици за гражданите след наложеноим и изтърпяно от тяхна страна наказание. В този контекст, е важно да разберем същността на реабилитацията, процеса и значението ѝ за всеки гражданин, желаещ да се реабилитира, в случаите, в които законовите предпоставки за това са налице. От съществено значение е детайлното разбиране на всички процеси, свързани с въпросите относно това какво представлява реабилитацията и как тя може да повлияе позитивно на Вашето бъдеще.

Какво представлява реабилитацията в българското наказателно право?

Реабилитацията е юридически процес, чрез който лице, осъдено за престъпление, може да възстанови своето чисто съдебно минало и отново юридически да бъде „третиран“ от закона като неосъждан. Този процес има за цел не само да премахне юридическите ограничения, свързани с извършено престъплениеслед изтърпяване на наказание (и/или след изтичане на изпитателен срок), но и да предостави възможност за ново начало, заличаване на негативните последици от осъждането и по-добър повторен старт в обществото.

Ползите от реабилитация

1. Възстановяване на права и привилегии

Реабилитацията осигурява възможност за възстановяване на основни права и привилегии, които поначало не са налице след изтърпяно наказание.

2. Заличаване на осъждане в свидетелство за съдимост

Процесът по реабилитация ще доведе до изтриване на конкретното осъждане от свидетелството Ви за съдимост, което Ви позволява отново върху същото да бъде изписано, че лицето не е осъждано.

3. Възможности за професионално развитие и образование

След като вече сте реабилитиран се отварят нови възможности, свързани с професионално развитие и реализация, образование и работа като се премахват „препятствия“ по пътя към Вашия професионален успех, които могат да се появят след изтърпяванена наказание.

4. При ново наказателно дело срещу Вас след като стереабилитиран: отново ще се ползвате от законовите привилегии на лице, което е неосъждано

При ново обвинение срещу Вас в извършено престъпление след като вече сте реабилитиран, Вие отново ще сте „третирани“ като неосъждан съгласно законодателството и като лице с чисто съдебно минало. Спрямо Вас няма да бъдат прилагани по-тежки санкции и наказания, както в случаите, в които не сте реабилитиран, а във Вашето свидетелство за съдимост се отразява, че не сте били осъден.

Как да бъда реабилитиран?

Потърсете адвокат наказателно право

Процесът по реабилитация включва подаване на официално искане пред компетентния съд при наличие на законовите предпоставки за това. Важно е това искане да бъде обоснованослед изтичане на определен законов срок след изтърпяване на наказанието (и/или изтичане на изпитателен срок) и подкрепено с доказателства за промяна в поведението и социалния статус на заявителя.

Гореописаната информация е частично описание на конкретната правна тематика и не представлява правна консултация или правен съвет. 

Свързани публикации

Бързи Кредити – Закони и права
Бързи Кредити – Закони и права

На 05.11.2024 г. Комисията за защита на потребителите обяви, че ще съди фирмите за бързи кредити, ако не премахнат неравноправните клаузи от своите договори. Това е официално потвърждение на болезнено известния факт на широката общественост и на потребителите на бързи...

read more
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, СВЪРЗАНИ С НАРКОТИЦИ (2024)
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, СВЪРЗАНИ С НАРКОТИЦИ (2024)

Притежанието на наркотици е едно от най-често срещаните престъпления на територията на Република България.  По същество Наказателният кодекс урежда притежанието на наркотици като тежко престъпление с висока степен на обществена опасносст. Настоящата уредба на...

read more
Обезщетение, дължимо от държавата за вреди, причинени на гражданите
Обезщетение, дължимо от държавата за вреди, причинени на гражданите

Всяко физическо лице носи гражданска отговорност за вреди, които е причинило на която и да е личност, изразяваща се в заплащане на дължимо от дееца/деликвента парично обезщетениена увреденото лице. Отговорност за вреди, причинени на която и да личност носи не само...

read more

Контакти с адвокат

Тони Чакъров

Свържете се с мен

+359 888 788 847

Свържете се с мен

Изпратете запитване

Lawyer.chakarov@gmail.com

Свържете се с мен